„ A nyelvünk útján” német nemzetiségi tábor sikeresen megvalósult. A programban 22 diák és 2 kísérő tanár vett részt a Budakeszi Széchenyi István Általános Iskolából.
Immár harmadik alkalommal táboroztunk együtt a pilisvörösvári német nemzetiségi iskolával, összesen 45 diák és 4 kísérőtanár.
A két iskola között nagyon jó volt az együttműködés: a gyerekek között új barátságok szövődtek, mi pedagógusok pedig megosztottuk tapasztalatainkat, közösen találtunk ki feladatokat a diákoknak.
A kapcsolat a tanév során is megmaradt, nyelvi szakmai napon és német országismereti versenyen találkoztunk.
A tábor célja Tirol hagyományainak, kultúrájának, földrajzának megismerése és a német nyelv gyakorlása teljes mértékben megvalósult.
Délelőttönként Tirol nevezetességeivel ismerkedtünk, délután pedig Innsbruckban a gimnáziumban tanító tanárok tartottak diákjainknak nyelvórákat. A diákok nyelvi szintjüknek megfelelően három csoportra lettek osztva. Az osztrák tanárok nagyon kedvesek, barátságosak voltak. A gyerekeknek tetszett, hogy a megszokottól eltérő környezetben, kicsit másképp tanulhatnak. Az utolsó nap rövid bemutatót tartottak a héten tanultakból.
A látott, hallott és megtapasztalt ismeretek nagyon széleskörűek voltak, és kapcsolódtak az iskolában tanult ismereteinkhez
Egyik legnagyobb élményt az Innsbruck közelében található ezüstbánya jelentette. A bánya mélye rendkívül izgalmas volt és egy kis kémia, egy kis földrajz ismeret is volt benne, mindez természetesen németül. A kisfilmek segítettek elképzelni, milyen nehéz életük volt a bányászoknak és milyen kemény, veszélyes munkát végeztek, akár már gyerekkoruktól.
A bányászat mellett két másik izgalmas szakmát is megismerhettünk. Innsbruckban A családi vállalkozásként működő Grassmayr harangöntő műhelyben a tulajdonosok vezettek minket körbe az üzemen, elmesélve a gyár történetét és megmutatva a harangöntés fortélyait. A mayrhofeni sajtüzemben egy másik hagyományos mesterségbe kóstolhattunk bele, szó szerint is, mert az üzemlátogatás után megkóstolhattuk a friss joghurtokat és az érlelt sajtokat.
Történelmi ismereteinket is gazdagítottuk. Az innsbrucki császári palota festményeiről közös történelmünk mesélt, és az idegenvezető is kiemelte a magyar vonatkozásokat.
Mint minden évben, igyekeztünk változatos, ismeretterjesztő és egyben szórakoztató programokat összeállítani. Természetesennem maradhatott ki a túrázás egy szurdokban, a hajókázás egy tengerszemen, és a libegőzés fel a havas hegyekbe.
Hazaérkezve a diákok élménybeszámolót tartottak az osztálytársaiknak és csoportmunkában plakátokat készítettek egy-egy választott témában.
A tábor mind nyelvi, mind kulturális szempontból nagyon sikeres volt.